fałszywe wiadomości szewczuk ubezpieczenia oc biura rachunkowego księgowego

Fałszywe wiadomości na temat wszczęcia kontroli! Uwaga!

Ministerstwo Finansów przestrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail. Zawierają one informację o wszczęciu kontroli przez Urząd Skarbowy – co jest oczywiście nieprawdą.

Ponadto posiadają one również dołączony plik, który może służyć do kumulowania i przekazywania danych poza świadomością użytkownika urządzenia. Jak można przeczytać na stronie ministerstwa “otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne”.

Przedstawiamy przykład fałszywej wiadomości e-mail (pisownia oryginalna):

“Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.

Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.

Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.

Zalacznik do pobrania

Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.).”

Źródło: Ministerstwo Finansów

Sposoby na fałszywe wiadomości

Przedstawiony powyżej przykład doskonale pokazuje na co należy zwrócić uwagę podczas przeglądania ważnej korespondencji. Jeśli zobaczymy błędy (ortograficzne lub interpunkcyjne) w jakiejkolwiek wiadomości wysłanej przez poważną organizację państwową może być to jednoznaczny wskaźnik, że jest to fałszywa wiadomość. Ma ona oczywiście na celu pozyskanie danych w nielegalny sposób. Należy unikać takich wiadomości i zweryfikować w zupełnie niezależny sposób czy aby na pewno jej treść jest prawdziwa, np. dzwoniąc (po uprzednim upewnieniu się o prawdziwości numeru) do urzędu, z którego dostało się wiadomość.

Dobrym pomysłem jest też założenie skrzynki pocztowej w serwisie, który ma w swojej ofercie skanowanie poczty w poszukiwaniu zagrożeń.

Towarzystwa ubezpieczeniowe również są świadome wielu cyberzagrożeń i oferują od tego skuteczną ochronę. W formie właśnie ubezpieczenia. Jeśli chcesz poznać szczegóły – skontaktuj się z nami.